icga

İndosiyanin yeşili anjiyografisi (ICGA)

İndosiyanin yeşili dışarıdan bakıldığında yeşil görünen, fakat gözle görülmeyen kızılötesi ışıkla uyarıldığında parlak yansıma yapan bir ilaçtır. Bu ilaç indosiyanin yeşili anjiografisi (ICG) uygulanacak hastanın kolundaki ya da elinin üzerindeki bir damardan enjekte edilir. Buradan kalbe geçen, daha sonra da tüm vücuda dağılan ilaç koroid ve retina damarlarına ulaştığında özel bir kamera ile gözün arka kısmı fotoğraflanır. İlacın parlak yansıması, içinden geçtiği koroid ve retina damarlarının net biçimde izlenmesine imkân tanır. ICG en çok yaşa bağlı maküla dejenerasyonunun (sarı nokta hastalığı, YBMD) tanısında kullanılır.
İndosiyanin yeşili anjiografisi, fundus fluoresein anjiografisine çok benzer. Yalnızca kullanılan ilaç, bunun sonucu olarak da farklı hastalıklarda elde edilen görüntüler farklıdır.
Bu tetkikin, nadiren görülen alerjik reaksiyonlar dışında ciddi bir riski bulunmamaktadır. İşlem öncesinde doktorun kişiye çeşitli ilaçlara alerjisinin olup olmadığını sorması ve yüksek alerji riski olan kişilerde tetkikin uygulanmaması bu reaksiyonların görülme sıklığını azaltmaktadır. İşlem esnasında hastada hafif bir mide bulantısı, nadiren de kusma görülebilir. Bu şikayetler işlemden kısa süre sonra geçmektedir.


Comments are closed.

• Bu yazı 19 Mayıs 2019 tarihinde güncellenmiştir.