Soru ve önerileriniz…

Soru ve önerilerinize  cevaplarımız bu sayfanın alt kısmında yayınlanacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki mesajlar:

 1. dilan dedi ki:

  iyi günler.ben yeni gözlük siparişi icin optikciye gittim. eski gözlüklerimle aynı numara olmasını istedim. orda aynı dediler ama baska optikçi de kontrol ettirdigimde sağda olması gerkenden 0.25 fazla solda olması gerekenden 0.25 az oldugu söylendi. bakılan fotometre otomatikti. bu yapılabilecek bir hata mı? asıl sormak istedigim benim görme kalitemi etkiler mi?ben bu değisikligi hissedermiyim? iki gözlügümüde kullanabilirmiyim? lütfen yardımcı olunn.simdiden cok tesekküler..

  • akoytak dedi ki:

   İki ölçüm cihazı arasında kalibrasyondan kaynaklanabilen küçük farklar olabilir. 0,25 görme keskinlik ve kalitesi üzerinde çok küçük değişiklik yapar. Genellikle bu farkı hissetmezsiniz bile. Gözünüzde eşlik eden şaşılık, göz tembelliği gibi bir durum yoksa bunu çok önemsemeyin. İki gözlüğünüzü de kullanabilirsiniz. Gözünüze bir zararı olmaz.

 2. Aysel dedi ki:

  İki yaşındaki kızıma 18 aylıkken hipermetropi teşhisi kondu. +2,5 numara güzlük verildi. 6 ay sonra tekrar gittiğimizde numaramız +3,5 olmuştu, artı astigmat da var dediler. İki göz numaramız da aynı. Temmuz ayında gittik, iki ay sonra kapamaya başlayacağız dedi doktorumuz. Sorum şu: iki göz numarasının aynı olması iyi birşey mi? Bir de gözlük takınca azalacakken numaralar neden yükseliyor? İlginize şimdiden teşekkürler.

  • akoytak dedi ki:

   İki göz numarasının aynı olması iyi ya da kötüdür demek doğru değil. Önemli olan gözlük numaraları ne olursa olsun, iki gözün de iyi görmesidir.
   Gözlük takmanın amacı gözlük numaralarını azaltmak değildir. Gözlük takmak gözlük numaralarının düşmesini ya da artmasını sağlamaz. Gözlüğün işlevi takıldığı süre içinde net görüş sağlamaktan ibarettir. Yalnız, gözlük takması gereken çocukların gözlük takmaması göz tembelliğine yol açabilir. Bunun gözlük numarasının artmasıyla bir ilgisi yoktur.

 3. Figen Sancar dedi ki:

  Kızım kırmızı renkte altıgen cisimler gördüğünü söylüyor. Çok tereddüt ediyorum. Görme bozukluğu olabilir mi?

  • akoytak dedi ki:

   Sadece bu şikayeti üzerinden yorum yapmak doğru olmaz. İçinizin rahat etmesi için kızınızı bir göz hekimine muayene ettiriniz.

 4. AYŞE dedi ki:

  13 gün önce yengem yüksek tansiyon nedeniyle erken sezaryene alındı. 7 aylık 1300 gr çocuğu doğdu. Kuvözde takip ediliyor. ROP muayenesi esnasında doktor iki gözünün görmeyeceğini Şanlıurfa’da tedavisinin olmadığını söyledi. Onkoloji, göz cerrahi işleminin, kuvözün bulduğu bir sağlık kuruluşun olması gerektiğini söylediler. Benim sormak istediğim yenidoğan bebek gelişmemiş nasıl işlem yapılabilir? Tedavi sonrası iyileşme olasılığı var mı? Ya da bir ömür gözleri görmeyecek mi? Tedaviye şimdi mi başlanır ya da belli yaş aralığı var mı?

  • akoytak dedi ki:

   Prematür retinopatisi erken ve düşük kiloda doğan bebeklerde görülen ve tedavi edilmediğinde kalıcı körlükle sonuçlanabilen bir hastalıktır. İleri evre hastalık tespit edilmişse en kısa sürede tedavi edilmelidir. Bebeğin küçük olması tedaviye mani değildir. Bilakis tedaviyi geciktirmek çok risklidir. Birkaç günlük gecikme bile kalıcı körlükle sonuçlanabilir. Bu yüzden doktorunuzun önerilerine kesinlikle uymalısınız.

 5. Zeliha Özdemir dedi ki:

  İyi günler. 4 aylık kızım var. Rutin bir göz muayenesine götürdüm. Değerleri +1,75/-1,50/4 OD; +3,25/-2,75/3 OS. 3 ay sonra gel, gözlük verebiliriz dedi. Bana yardımcı olur musunuz? Bu değerler neyi gösteriyor? Teşekkürler.

  • akoytak dedi ki:

   Çok küçük çocuklarda yapılan ölçümlerde bir miktar astigmatizm tespit edilebilmektedir. Bozukluğun derecesi yüksek olduğunda, ya da iki gözün dereceleri arasında belirgin fark olduğunda göz tembelliği gelişimini önlemek için çok küçük yaşlarda dahi gözlük önerilebilmektedir. Doktorunuzun önerisine uyarak kızınızı 3 ay sonra kontrole götürünüz. Takiplerde gelişim sürecinde astigmatizm derecesinin düşmekte olduğu tespit edilmezse gözlük önerilebilir.

• Bu yazı 4 Ağustos 2019 tarihinde güncellenmiştir.