Hipermetropluk

Hipermetropluk özellikle yakın mesafedeki nesnelerin net görülemediği kırma kusurudur. Göz küresinin ön-arka uzunluğunun normalden kısa olması veya kornea eğriliğinin normalden az olması sonucu göze gelen ışınlar uygun biçimde odaklanamaz ve hipermetropluk oluşur.
hmp Hipermetrop gözlerde görüntü retina üzerinde değil, retinanın arkasında odaklanır. Bu nedenle net görüntü elde edilemez.
Hipermetropluğun en bariz belirtisi yakındaki cisimlere odaklanmada ve net görüntü oluşturmadaki zorluktur. Uzun süreli yakın çalışma ve okuma sonrasında göz yorgunluğu, baş ağrısı, gözlerde ağrı ve yanma-batma da yaygın belirtilerdendir. Ayrıca hipermetrop kişilerde çeşitli şekillerde şaşılığa da rastlanabilir.
Hipermetropluğun okullarda yapılan basit göz taramalarında tespit edilebilmesi zordur. Bu bozukluğun tanısı için detaylı göz muayenesi gereklidir.
Hipermetroplukta net görüşü sağlamak için göz doktorunun reçete edeceği ince kenarlı mercekler ya da kontakt lensler kullanılmalıdır.
Çocukluktaki hipermetropluğun tedavisi şaşılık ve göz tembelliğiyle birlikte bulunabileceğinden önem ve özellik arz eder.


Comments are closed.

• Bu yazı 4 Ağustos 2019 tarihinde güncellenmiştir.