presb

Yakın Okuma Zorluğu

Presbiyopi gözün doğal lensinin esnekliğini kaybetmesi sonucu yakına bakışta uyum yapma yeteneğinin kaybolduğu ve yakın mesafedeki nesnelerin net görülemediği görme bozukluğudur.
presbiyopi İleri yaşlarda yakın gözlüğü olmadan yakını okumak zorlaşır. Yakın gözlüğü uzağı bulanık göstereceğinden yalnızca ihtiyaç halinde takılmalıdır.
Presbiyopi genellikle hızlı biçimde ortaya çıkar. Oysa lens esnekliğinin kaybolması aslında yıllar süren bir süreçtir. Göz bu durumu 40’lı yaşlara kadar telafi edebilir, fakat bundan sonra presbiyopi açığa çıkar. Presbiyopi gözün yaşlanma sürecinin doğal bir sonucudur; yani bir hastalık değildir ve önlenemez.
Presbiyopi ilk ortaya çıktığında kişi gazete, kitap ya da cep telefonu yazılarını okuyabilmek için gözünden uzaklaştırma ihtiyacı duyar. Yakın okuma esnasında kısa sürede görüntünün bulanması, çatallanması, gözün yorulması, baş ağrısı şikayetlerine de sık rastlanır. Presbiyopinin derecesi göz hekiminin muayenesinde tespit edilebilir.
Yakın okuma güçlüğünü gidermek için göz doktoru yakın gözlükleri, bifokal (yakın-uzak) ya da progresif camlı gözlükler veya kontakt lensler reçete edebilir. Kişinin presbiyopi dışında bir kırma kusuru (miyopluk, hipermetropluk ya da astigmatizm) yoksa sadece yakın çalışma sırasında takacağı yakın gözlükleri şikayetlerini giderecektir. Altta yatan başka kırma kusurları olan kişiler yakın ve uzak için iki gözlük kullanmak yerine bifokal (yakın-uzak) veya progresif camlı gözlükleri tercih edebilirler.
Ortalama 40 yaşında ortaya çıkan presbiyopinin derecesi yaklaşık 60 yaşına kadar ilerler ve sonrasında sabitlenir. Dolayısıyla zaman içinde değişen yakın gözlük numaralarının tespiti için düzenli göz hekimi muayenesi gereklidir.


Comments are closed.

• Bu yazı 19 Mayıs 2019 tarihinde güncellenmiştir.