Şikayetler: Gözüme bir şey kaçtı

Göze yabancı cisim kaçması acil göz muayenesi gerektiren bir durumdur. Gözünüze katı ya da sıvı bir şey kaçması durumunda en yakın göz kliniğine başvurmalı, fakat bundan da önce aşağıda belirtilen hususlara özellikle dikkat etmelisiniz:
300px yabancı cisim1

  • Gözünüze kaçan madde bir sıvı ya da kimyasal (katı ya da sıvı, asit ya da baz) ise, yapacağınız ilk iş hiç vakit kaybetmeden gözlerinizi bol suyla tekrar tekrar yıkamaktır. Asit ya da baz maddenin gözlerinize vereceği kalıcı hasarı önlemede hayati basamak bu yıkama işlemidir. Mümkünse yıkam işlemine doktora gidene kadar yolda bile devam edilmelidir.
  • Gözünüze kaçan yabancı cisim parçacıklı katı bir madde ise (kum, toz vb.) gözlerinizi kaşımamaya ve ovalamamaya gayret etmelisiniz; çünkü bu şekilde gözlerinize zarar verebilirsiniz. Gözlerinizi ovalamadan bol su ile yıkadıktan sonra hızlıca göz hekimine müracaat etmelisiniz. Gözünüzdeki batışmalar dayanılmaz şiddette ise gözlerinizi bir gazlı bezle kapatarak geçici rahatlama sağlayabilirsiniz.
  • 400px yabancı cisim3

  • Gözünüze delici ya da kesici olabilecek bir yabancı madde (metal çapak, kıymık, iğne, diken, cam vb.) çarptı ya da kaçtıysa o cismi çıkarmaya hiç uğraşmadan göz kliniğine başvurmanız gerekir. Yabancı madde gözünüzü delmiş ya da gözünüze saplanmış dahi olsa bunu çıkarma işlemini göz doktorunuza bırakmalısınız.

Comments are closed.

• Bu yazı 4 Ağustos 2019 tarihinde güncellenmiştir.