Şikayetler: Biçimsiz görme

Cisimlerin yamuk yumuk veya biçimsiz, düz çizgilerin eğri veya kırık görülmesi “metamorfopsi” olarak adlandırılır. Bu şikayet genellikle kareli ya da çizgili kağıda, ızgara ya da jaluzi gibi cisimlere bakarken tesadüfi olarak fark edilir. Bu şikayete genellikle sarı noktayı ilgilendiren hastalıklar neden olur. Bunlar arasında yaşa bağlı maküla dejenerasyonu, koroid neovaskülarizasyonu, santral seröz koryoretinopati, koroid çatlakları, multifokal koroidit sayılabilir. Bu hastalıklar tek gözle bakışta metamorfopsi şikayetine neden olurlar.
Benzer bir şikayet de yalnızca iki gözle bakıldığında cisimlerin yamuk görülmesidir. Bu nadir şikayete göz kaslarını etkileyen bazı hastalıklar neden olur ve gözlerden herhangi biri kapatıldığında görüş düzelir.
Cisimleri yamulmuş, eğri büğrü, biçimsiz, kırık ve parçalı görme şikayeti en kısa zamanda bir göz kliniğine başvurmayı gerektirir. Bu belirtiye neden olan hastalıklardan bazıları erken tedavi gerektirir ve tedavideki gecikmeler kalıcı görme kaybına yol açabilir.


Comments are closed.

• Bu yazı 4 Ağustos 2019 tarihinde güncellenmiştir.