Göz sağlığı ile ilgili yanlış bildikleriniz…

Bol havuç yemek gözlere faydalıdır:

Vitamin A görme fonksiyonu için gerekli temel besinlerden biridir. Havuç vitamin A açısından zengin bir besin olup ihtiyacınız olan az miktardaki A vitaminini sağlayabilir. Fakat süt, peynir, yumurta sarısı ve karaciğer gibi pek çok besin de ihtiyacınız kadar vitamin A içerir. Dolayısıyla fazla miktarda havuç tüketmenize gerek yoktur.

Yakından televizyon izlemek gözlere zararlıdır:

Televizyon ya da bilgisayar ekranına yakından bakmak gözlerinize kalıcı zarar vermez, sadece gereksiz göz yorgunluğu ve baş ağrısına yol açabilir. Çocuklar ise genellikle daha iyi görebilmek için ekrana yakından bakarlar; bu onların yeterince iyi göremedikleri ve bir göz bozuklukları olabileceği konusunda uyarıcı olmalıdır.

Yetersiz ışıkta okumak gözlere zararlıdır:

Karanlıkta okumak tek başına gözlere zarar vermez; fakat gözlerinizin yorulmasına ve bazen baş ağrısına neden olur.

Gözlük veya kontakt lens kullanmak bağımlılık yaratarak gözlerimin zayıflamasına yol açar:

Numaralı gözlükler gözlerinizin zayıflamasına ya da gözlük numaralarınızın artmasına yol açmaz. Gözlük taksanız da takmasanız da göz numaralarınız ve görme keskinliğiniz doğal seyri içinde artabilir ya da azalabilir.

Yanlış numaralı gözlük takmak gözlere zararlıdır:

Erişkinlerde kullanılan gözlüğün doğru ya da yanlış numarada olmasının gözler üzerinde kalıcı bir etkisi yoktur. Sadece yanlış numaralı gözlükler bulanık görmeye, gözlerin fazlaca yorulmasına ve bazen baş ağrısına yol açar. Dikkat: Çocuklarda bu durum farklıdır. Çocukların ihtiyaçları olan doğru numaralı gözlüğü kullanmamaları başta göz tembelliği ve şaşılık gibi kalıcı problemlere yol açabilir. Bu yüzden çocukların doğru numaralı gözlük kullanması çok önemlidir.

Şaşılığı olan çocukların tedavisi için büyümelerini beklemek gerekir:

Şaşılık göz tembelliği gibi ileri yaşlarda tedavisi mümkün olmayan problemlere yol açabilir. Bu yüzden şaşılığı olan çocuklar mümkün olduğunca erken tedavi edilmelidir.

Şikayetimiz olmadıkça göz doktoruna gitmemiz gerekmez:

Pek çok göz hastalığı hasta tarafından fark edilmeden, sinsi biçimde kalıcı hasar verir. Bunların pek çoğu erken tanı ve tedavi ile önlenebilir. Bu yüzden hiç bir şikayetiniz olmasa da belli aralıklarla bir göz doktoruna muayene olmalısınız. Bu konuda daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.


Comments are closed.

• Bu yazı 4 Ağustos 2019 tarihinde güncellenmiştir.