Miyopluk

Miyopluk özellikle uzak mesafenin bulanık görüldüğü göz bozukluğudur. Bunun nedeni nesnelerin görüntülerinin retina üzerinde odaklanamamasıdır. Miyopluğun başlıca iki nedeni göz küresinin normalden uzun olması ya da kornea eğriliğinin normalden fazla olmasıdır. Bunun sonucu olarak göze gelen ışınlar retina üzerinde değil, retina önünde odaklanır.

myp

Miyop gözlerde görüntü retina üzerinde değil, retinanın önünde odaklanır. Bu nedenle net bir görüntü elde edilemez.

Miyopluk toplumun yaklaşık yüzde 30’unu etkileyen yaygın bir göz bozukluğudur. Özellikle yüksek dereceli miyopluğun kalıtsal olabileceğine dair çeşitli kanıtlar mevcuttur. Bazı kişilerde yakın mesafeden çok fazla çalışmanın da miyopluğa neden olabileceği öne sürülmektedir. Bu bozukluk genellikle okul çağı çocuklarında başlar. Çocukluk çağı boyunca göz küresinin büyümesi devam ettiğinden miyopluk yirmili yaşlara kadar ilerleme gösterebilir.
Miyopluğun en bariz belirtisi sinema perdesi, televizyon ya da sınıftaki tahta gibi daha çok uzakta bulunan nesneleri görme zorluğudur. Göz doktoru yapacağı ölçümler ve göz muayenesi ile miyopluğun derecesini tespit eder ve göze gelen ışınların retina üzerinde odaklanmasını sağlayacak gözlük veya kontakt lensleri reçete eder. Miyoplukta ışınlar retinaya ulaşmadan önce gereğinden fazla kırılmaya uğradığından düzeltme kırıcılığı azaltan eksi (-) dereceli cam ya da lenslerle yapılır. Göz hekimi bu gözlük veya lensleri sürekli takılmak üzere, ya da yalnızca televizyon izlemek veya araba kullanmak gibi bazı aktiviteler sırasında kullanılmak üzere reçete edebilir.
Miyopluğun tedavisi için çeşitli cerrahi seçenekler de sunulabilmekle birlikte, cerrahi tedaviler öncesinde işlemden baklenen fayda ve işlemin riskleri çok iyi anlaşılıp karşılaştırılmalıdır.


Comments are closed.

• Bu yazı 19 Mayıs 2019 tarihinde güncellenmiştir.